Чому американський футбол має право називатися футболом

американський футбол
Фото: thesportdigest.com

Любителів посперечатися, чий вид спорту крутіше, поспішаю розчарувати – в цьому матеріалі не буде доказів на користь того чи іншого. І навіть немає завдання змусити вас змінити звичку вважати «футболом» тільки найпопулярніший з цих видів спорту. Є завдання розширити уявлення про термінологію футболу і відповісти на кілька нагальних питань:

  • Чому американці звуть свій спорт «футбол», а не «яйцерук» (handegg)?
  • Яка сволота придумала образливе прізвисько «соккер»?
  • Чи можна регбі при здоровому глузді назвати футболом?
  • Що розуміють під «футболом» в різних країнах світу?

Сам я народився і живу в російській провінції. До 22 років моє уявлення про американський футбол було звичайнісіньке і поширене – незрозумілий і тупий вид спорту, в якому відбувається якась метушня з м’ячем між здоровими бугаями. І найбільше дратувало, що вони називали це футболом.

Чому ж я був не прав так само, як і творці цих меми?

По-перше, етимологія слова “футбол” дещо відрізняється від загальноприйнятної вистави. Справа не в тому, що ти ball (м’яч) штовхаєш за допомогою foot (нога). А в тому, що гра з м’ячем відбувається на ногах (on foot). У середньовічній Європі аристократи визнавали спортивні ігри виключно верхи на конях, а ігри з м’ячем без коней вважалися забавою черні, селян і плебеїв.

По-друге, усі ігри, в чиєму повній назві є слово «футбол», об’єднує один елемент – можна заробити очки, стусонувши м’яч і потрапив у ворота. В регбі чи американському футболі це не єдиний спосіб набирати очки, але без ударів ногою по м’ячу ці ігри уявити складно.

По-третє, є і ще одне цікаве пояснення. М’яч, яким прийнято грати в регбі або американський футбол, за розміром 11-12 дюймів (в залежності від змагань та історичного періоду). А 12 дюймів – це 1 фут. Тобто, football це ще й м’яч розміром з фут.

До речі, про м’яч. У нашому уявленні м’яч – це щось обов’язково ідеально кругле. Але це не було справедливо навіть по відношенню до тих среднековым ігор, які по зводу правил були найбільш наближені до найпопулярнішою різновиди сучасного футболу. З матеріалів того часу складно було створити щось ідеально кругле. М’яч-спортивний снаряд сферичної або овальної форми.

На якому етапі футбол став означати те, що ми під ним розуміємо сьогодні?

Взагалі, про середньовічний футбол можна говорити дуже довго. Один тільки шроуветидський (олійний) футбол, в який грали в Англії з 12 століття, чого коштував. Грали в нього селом на село, а звід основних правил виглядав так: заборонено вбивство, м’яч не можна перевозити на механізованих транспортних засобах, не можна м’яч ховати в сумці або під курткою, не можна грати на території кладовищ і церков, не можна грати після десятої вечора. Щоб гол був зарахований, необхідно було помацати м’яч у воротах три рази.

У вигляді м’ясного битв з м’ячем, але вже під назвою «футбол», такий вид спорту існував століттями. Про флорентійський кальчо в 16 столітті і спробу заборони футболу в Шотландії теж ходять легенди. Перші спроби якось структурувати все це неподобство почали приймати в Англії в тому ж 16 столітті-з’явився поділ на команди, позиції на полі, з’явилися арбітр і тренер.

Справжній прорив, який дозволив футболу придбати різноманітні сучасні форми, стався в 19 столітті, коли різні англійські школи стали пропонувати свій варіант зводу правил. Футбол за кембриджськими правилами вже робив великий упор на те, що м’яч треба штовхати ногами, але гра рукою допускалася в певних ситуаціях. А футбол по шеффилдским правилами привніс в гру штрафні і кутові удари, аути і поперечини.

В 1863 році в Лондоні була створена Футбольна асоціація, метою якої було встановити єдиний звід правил для численних футбольних клубів по всій країні. І коли це було зроблено, вийшов варіант футболу стали називати “association football”, тобто футбол за правилами Асоціації. В англійських газетах довгий термін «association football» стали скорочувати. І до 1880-го навіть в Оксфордському словнику з’явилося слово “soccer”.

Але це ще не означає, що інші різновиди футболу зникли або перейменувалися самі собою. Свій варіант футбол ставав популярним в школі міста Регбі і його околицях. Ще до того, як був офіційно затверджений футбол за правилами асоціації, регбі-футбол поширився в Шотландію і Уругвай. А трохи пізніше свій варіант футболу, що відрізняється від соккера, англійці показали в Канаді і США.

Розвиток футболу в Канаді і США пішов своїм шляхом після зміни ряду правил і введення певної системи розміток на полі, яка за своїм виглядом нагадувала грати для гриля. Тому американський футбол (професійний і студентська), канадський футбол, прапор-футбол і арена-футбол – а все це ігри, в які грають за різними правилами – можна об’єднати терміном «гридайрон».

До речі, дуже цікаво, а якби спочатку американський футбол популяризувався б в Євразії під назвою “грідайрон”, змінилося б ставлення до нього? Відторгнення до назви йде не тільки від використання слова «футбол» в іншому контексті (нікого так не дратує австралійський або гельський футбол), але і від згадки Америки в назві.

Свою трансформацію пережила в Росії і СРСР інша популярна гра-хокей. Прибув до нас з-за океану вид спорту довгий час називався «канадський хокей» (хокей з шайбою), тому що у нас вже існував свій варіант – «російський хокей» (хокей з м’ячем). Але зараз за замовчуванням під словом “Хокей” розуміється Канадський варіант гри просто тому, що він став набагато популярнішим і витіснив національний варіант.

Але все-таки набагато більше людей вам скаже, що «хокей» може включати в себе кілька варіантів гри, тоді як під «футболом» у нас в 99% випадків мають на увазі виключно футбол за правилами Асоціації. Однак всі види футболу, включаючи регбі, грідайрон, австралійський і гельський (а також призабуті вже Середньовічні) є спорідненими. І скорочення до слова «футбол» залежить тільки від популярності виду спорту в конкретній країні.

Що таке «футбол» для різних частин нашої планети:

  • Європа, Південна Америка, Азія – футбол за правилами Асоціації
  • Північна Америка-грідайрон (Американський або Канадський футбол)
  • Австралія-австралійський футбол більшою мірою, футбол за правилами Асоціації в меншій
  • Ірландія – гельський футбол
  • Нова Зеландія-регбі
  • Південна Африка – регбі

І все ж, якщо вам так вже хочеться запитати – який вид спорту крутіше? Відповідаю з усією об’єктивністю: танковий біатлон.